Wyniki wyszukiwania dla:

Nawiedzenie naszej Parafii przez Relikwie Św. Artemidesa Zattiego, Salezjanina.

Drodzy Parafianie!

Od 6 do 14 czerwca odbędzie się peregrynacja i nawiedzenie naszej Parafii przez Relikwie św. Ardemidesa Zattiego, Salezjanina. Przez jego przyczynę w nowennie (przez 9. dni) będziemy się modlili o powołania do Służby Bożej. Serdecznie zapraszamy do wspólnej modlitwy!

Historia Życia św. Artemidesa Zattiego

Artémides Zatti urodził się w Boretto (Regio Emilia, Włochy) 12 października 1880 roku.
Jego rodzina, doświadczana biedą, wyemigrowała w 1897 roku do Argentyny i osiedliła się w Bahía Blanca. Tam Artémides zaczął uczęszczać do parafii prowadzonej przez salezjanów księdza Bosko, katolickich zakonników oddanych wychowaniu i ewangelizacji najuboższej i najbardziej opuszczonej młodzieży.

W wieku 20 lat wstąpił do salezjańskiego domu formacyjnego jako kleryk w mieście Bernal w Buenos Aires. Tam powierzono mu opiekę nad chorym na gruźlicę młodym księdzem. Artémides również zachorował na tę chorobę. W 1902 został skierowany do szpitala San José w Viedma. Tam towarzyszył mu salezjanin ksiądz i lekarz Evasio Garrone. Wraz z nimi wyprasza u Maryi Wspomożycielki łaskę uzdrowienia z obietnicą poświęcenia całego życia opiece nad chorymi.

W 1908 r., po powrocie do zdrowia, został przyjęty do Zgromadzenia Salezjańskiego jako brat koadiutor. Zaczyna dbać o przyszpitalną aptekę, jedyną w mieście. Po śmierci księdza Garrone w 1911 r., kierował szpitalem „San José”, jednym z pierwszych w argentyńskiej Patagonii.

W szpitalu w Viedma wzrastała jego świętość. Jego dni zaczynały się wcześnie: „Pobudka o 4.30. Medytacja i Msza św. Wizyta we wszystkich pawilonach. Później odwiedziny na rowerze wszystkich chorych rozsianych po całym mieście. Po posiłku radosna gra w kręgle z rekonwalescentami. Od 14.00 do 18.00 ponowne odwiedziny wewnętrznych i zewnętrznych pacjentów szpitala. Do 20 pracuję w aptece. Później kolejna wizyta w pawilonach. Do 23.00 studium i czytanie ascetyczne. Potem odpoczywam w stałej gotowości na każde wezwanie.”

Ks. Zatti poświęcił 40 lat życia konsekrowanego służbie chorym, zwłaszcza najuboższym. W 1950 roku Zatti spadł ze schodów i jest zmuszony do odpoczynku. Po kilku miesiącach pojawiły się objawy raka. Umiera 15 marca 1951 roku.

Zatti kochał swoich pacjentów w naprawdę poruszający sposób. Widział w nich samego Jezusa. Wierny duchowi Księdza Bosko, rozwijał niestrudzoną działalność przez całe życie, z wyjątkiem pięciu dni spędzonych w więzieniu… za przyjęcie do szpitala więźnia, który później uciekł. Ale przede wszystkim był mężem Bożym. Jeden z lekarzy w szpitalu powiedział: „Wierzę w Boga odkąd spotkałem Pana Zattiego”. Jego sława jako „świętego pielęgniarza” szybko się rozeszła, a kościół salezjański w Viedma, gdzie spoczywają jego szczątki stał się miejscem kultu ludowego. Pięć lat po jego śmierci miasto Viedma poświęciło mu pomnik. A w 1975 r. gmina zmieniła nazwę szpitala regionalnego na „Artémides Zatti”.
W 1977 r. biskupi argentyńscy zwrócili się do papieża z prośbą o rozpoczęcie procesu ogłoszenia go świętym. 14 kwietnia 2002 r. papież Jan Paweł II ogłosił go błogosławionym Kościoła katolickiego.
9 października 2022 został ogłoszony świętym przez papieża Franciszka.


Podziel się tym wpisem: